Меню
Report

Зміна умов публічних закупівель в Україні

Понеділок, 27 квітня 2020

19 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель»від 19.09.2019 № 114-IX, згідно якого поточний Закон був викладений в новій редакції та із додаванням значних новацій. При цьому, вступ в юридичну силу Розділу 6 «Процедура торгів з обмеженою участю» передбачається через 12 місяців з моменту вступу в силу Закону. 

Найважливішими нововведеннями Закону є зокрема наступні умови:

 • з 2022 року тендерні комітети замінять уповноважені особи;
  Можливість створення робочої групи була залишена, але рішення цієї групи буде мати лише дорадчий характер, вся відповідальність покладається лише на окрему уповноважену особу. Варто відмітити, що уповноважена особа зобов’язана під час користування електронною системою закупівель внести до електронної системи закупівель свої  персональні дані та оновлювати їх.
 • знижено поріг безтендерних закупівель до 50 000.00 гривень;
  Закупівлі товарів та послуг від 50 000.00 грн. до 200 000.00 грн. (до 1 500 000.00 грн. для робіт) для бюджетників і до 1 000 000.00 грн. (до 5 000 000.00 грн. для робіт) для замовників в окремих сферах господарювання відбуватимуться за спрощеними процедурами (без попередньої кваліфікації, згідно ст. 17 Закону та в більш стислий, ніж у відкритих торгах, строк).
  У разі здійснення закупівель до 50 000.00 грн. замовникам необхідно оприлюднювати звіт про закупівлю. При цьому, строк на публікацію продовжено з 1 календарного дня до 3 робочих. Продовжено також строк для оприлюднення звіту про виконання договору до 20 робочих днів.
 • з’явився інструмент для боротьби з демпінгом – введено поняття аномально низької ціни.
  Аномально низька ціна — ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону.
 • створено нове поняття «вартість життєвого циклу» - це сукупність вартості предмета закупівлі або його частини (лота) та інших витрат, які нестиме безпосередньо замовник під час використання, обслуговування та припинення використання предмета закупівлі (наприклад, споживання енергії, технічне обслуговування, утилізація). Законодавець пропонує Замовникові прописати в тендерній документації методику розрахунку вартості життєвого циклу, у тому числі й самі критерії оцінки. Проте, під час оцінки пропозицій (разом з вартістю життєвого циклу) проблемним питанням може бути підтвердження критеріїв — як документальне під час пропозиції, так і фактичне під час використання предмета закупівлі.
 • розширено перелік кваліфікаційних критеріїв до учасників, зокрема замовник може тепер вимагати підтвердження наявності фінансової спроможності здійснити поставку предмету закупівлі від учасника.
 • обов’язковою підставою для відхилення учасника стала наявність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
  Щоправда, є виключення, коли учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості в порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.
 • Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо замовник мав негативний досвід співпраці з учасником протягом останніх трьох років.
 • з’явилась можливість виправлення помилок у складі тендерної пропозиції учасників. Але виправляти помилки можна лише в документах, що підтверджують кваліфікаційні вимоги, і в документах, що підтверджують право підпису тендерної пропозиції та договору про закупівлю. Крім цього, виправляти можна лише ті невідповідності, які виявив замовник, а якщо невідповідності виявили сам учасник чи інші особи, то можливість їх виправлення закон вже не передбачає;
 • надана можливість для продовження строку для укладення договору про закупівлю до 60 днів.
 • розширено підстави для застосування переговорної процедури закупівлі;
  - розірвання договору про закупівлю з вини учасника на строк, достатній для проведення тендера, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, який розірваний з вини такого учасника;
  - оскарження процедури закупівлі;
  - протягом 3 років закупівля в того самого постачальника товару, виконавця робіт чи надавача послуг на суму не більше 50 відсотків, якщо доведено, що заміна призведе до придбання товару з іншими технічними характеристиками, що призвело б до виникнення несумісності, пов’язаної з експлуатацією й технічним обслуговуванням.
 • збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків допускається не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю.
  Обмеження не стосується договорів про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.


© 2020 Адвокатське бюро Деяка
Powered by Focus Style
×